Schengen kanunlarına göre Schengen vize almakla yükümlü olan üçüncü dünya ülke vatandaşları (Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar), Yunanistan’a legal bir şekilde giriş yapabilmek adına Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

> Ticari davetiye nereden alınmalıdır?

Ticari seyahatlerde davetiyenin www.gov.gr üzerinden olması tercih edilir.

> AB ve Yunan Vatandaşı yakınları

Avrupa Birliği (AB) , AB üyesi ülke vatandaşlarının veya Yunan Vatandaşlarının aile üyelerinin, onlarla beraber AB ülkelerine yapılacak olan kısa süreli (90 güne kadar) vize başvurularında kolaylık sağlanmasını öngörmektedir. Bu durum bakmakla yükümlü olunan aile bireylerine yöneliktir.

Eşler, 21 yaşını doldurmamış çocuklar (veya eşin çocukları), ya da bakmakla yükümlü oldukları 21 yaşından büyük çocuklar (veya eşin çocukları), bakmakla yükümlü oldukları ebeveynleri ya da kayın peder/valideleri.

Avrupa Birliği (AB) , AB üyesi ülke vatandaşlarının veya Yunan Vatandaşlarının aile üyeleri randevu almadan vize başvurusunda bulunabilmektedir. 

Detaylı bilgi için Vize kategori AB / Yunan vatandaşı eşi ve/veya çocukları seçiniz.

 

> Araba ile seyahat edeceğim araba benim değil vekaletname almak zorunda mıyım?

Araç sahibinden vekaletname almanız gerekmektedir (son 5 seneye ait). Eğer araç ruhsatı sahibi ile beraber seyahat edilecekse, araç sahibinin vizesinin fotokopisi evraklara eklenir.

> Araç için yeşil sigorta randevuda gerekli mi?

Araç için yeşil sigorta başvurusu sırasında zorunlu değildir. Vize işlemi sonuçlandıktan sonra seyahat öncesinde de yapılabilir.

> Barkod numarama nereden ulaşabilirim?

Barkod numaranıza başvuru formunun sol üst köşesinde yazan kısımdan veya randevu aldıktan sonra mailinize gelen randevu konfirmasyon belgesinden ulaşabilirsiniz.

> Başvuru belgelerimi kargo ile gönderebilir miyim?

Hayır, başvurular kargo aracılığı ile kabul edilmemektedir. Web üzerinden randevu alınarak, randevu gününde dokümanlarınızın teslim edilmesi gerekmektedir.

> Başvuru kararlarını kim vermektedir?

Yapmış olduğunuz başvurular sadece İstanbul,Edirne, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu veya Ankara Yunanistan Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Kosmos Vize Hizmetleri çalışanlarının vize üzerinde herhangi bir şekilde olumlu ya da olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Kosmos çalışanlarından, başvurularda etkileri olduğu iddiası ile karşılaşılması durumunda, Kosmos Vize Hizmetlerine bildirilmesi rica olunur.

> Başvurum Ret olması durumunda ne yapabilirim ?

Başvurunuz ret olması durumunda pasaportunuz ile birlikte bir ret formu teslim alırsınız. Temyiz Başvuruları Yunanistan mercilerine yapılmakta olup,  Ret Formunda veya bu sitede yayınlanan  ‘Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Kişisel Verileri Aydınlatma Metni’  üzerinde izleyebileceğiniz adımlar belirtilmektedir  

> Başvurumu 3. cü bir şahıs yapabilir mi?

Son 59 ay içerisinde, herhangi bir Schengen ülkesine parmak izi ( VIS ) verdiyseniz, şahsen başvurmanız zorunlu değildir (Başvuru sahipleri gerekli görüldüğü durumlarda ofisimize parmak izi için çağırılabilir).

Başvurunuzu 3. bir şahıs (aile üyeleri de buna dahildir) gerçekleştirecek ise, bu kişinin kimlik fotokopisi ile beraber noter tasdikli yetkilendirme yazınızın başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.

> Başvurumu, ikametimin bağlı olduğu şehri gözetmeksizin, istediğim bölgedeki Başvuru merkezinden yapabilir miyim?

İkametiniz ve iş evraklarınız hangi yetki alanlarını kapsıyor ise sadece o yetki alanına ait şubelerimizden başvuru yapabilirsiniz. (Bkz. Yetki Alanları)

> Beynelmilel ehliyete ihtiyacım var mı?

Ehliyetinizi, 01.01.2016 tarihinden sonra yeni kriterlere göre yenilediyseniz beynelmilel ehliyet çıkarmanıza gerek kalmamıştır. Yeni ehliyetiniz ile Yunanistan’a seyahat edebilirsiniz.

> Çift girişli vize ne demektir?

Verilen vize Yunanistan Schengen bölgesine giriş niyeti ile verilmiştir. Ana destinasyonun Yunanistan olması koşulu ile vize süresi içinde iki sefer Schengen bölgesine giriş hakkınız olduğunu göstermektedir.

> Sadece 18 yaş altı çocuk için başvuruda bulunulacak, ebeveynlerin başvuruda bulunmaları gerekiyor mu?

Reşit olmayan çocuk başvurularında Anne ile babanın başvuru esnasında ofisimizi ziyaret etmeleri gerekmektedir. Her iki ebeveynden biri ofisimize gelemeyecek durumda ise diğer ebeveyne noter tastikli muvafakatname vermesi zorunludur.  

Önemli Not: Edirne ve yetkili şubelerinde her iki ebeveynde başvuru esnasında ilgili ofisimizde bulunması ve beraberinde noter tastikli muvafakatname belgesi sunulması zorunludur. 

Önemli Not: İzmir/Ankara bölgesi ve yetkili şubelerinde, anne baba başvuru esnasında bizzat ofiste bulunsalar dahi, seyahat etmeyen ebeveynden muvafakatname talep edilir. 

 

 

> D tipi vize başvurusunu nereden yapabilirim ?

Bu hizmet sadece İstanbul bölgesini kapsamaktadır. D-Tipi Vize Başvurularının süreci Istanbul Başkonsolosluğu tarafından müracatçıyla iletişime geçilerek belirlenir ve sadece İstanbul Kosmos Vize Gayrettepe şubesi tarafından kabul edilir.

> Gov.gr adresinden davetiye alacağım fakat sayfaya erişemiyorum ne yapmam gerek

Gov.gr adresine üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra davetiye oluşturma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

> Hazırlamam gereken evraklara nereden ulaşabilirim?

Gerekli tüm evraklara resmî web sayfamızda bulunan Nasıl Başvuru Yapabilirim sekmesi altında ‘’Vize Kategori ve Belgeler’’  bölümünden erişebilirsiniz.

> Kamuda görev yapan memur imza sirküleri gerekli midir?

Temin edilemediği durumda zorunlu bir evrak değildir. 

> Kapı vizesi uygulaması devam ediyor mu?

Kapı vizesi uygulaması bulunmayıp, Schengen başvurusu yapılması gerekmektedir.

> Karayolu ile Yunanistan üzerinden Kuzey Makedonya’ya geçeğim vize almama gerek var mı?

Yunanistan üzerinden karayoluyla Kuzey Makedonya'ya gitmek için vize gereklidir, ancak doğrudan uçakla seyahat ederseniz vize almanıza gerek yoktur.

> Kargo iptali yapıldığında ücret iadesi yapılıyor mu?

Kargo iptali yapıldığında ücret iadesi yapılmamaktadır.

> Kargom ne durumda, nasıl öğrenebilirim?

Web sayfamızda bulunan ‘’Başvuru Takip’’ bölümünden T.C. kimlik numaranız ve barkod numaranız ile takibini sağlayabilirsiniz.

> Kimler vize başvurusunda bulunmalıdır?

Türk vatandaşlarının Yunanistan’ı ziyaret etmek için bir vizeye gereksinimleri bulunmaktadır. Diplomatik, servis (Hususi/yeşil) veya hizmet (gri) pasaport sahiplerinin, Schengen bölgesinde 90 günden az süreli konaklamalar için vize almaları gerekmemektedir. Diğer Ülke vatandaşları https://www.mfa.gr/en/visas/visas-for-foreigners-traveling-to-greece/countries-requiring-or-not-requiring-visa.html  vizeye tabi olup olmadıklarını kontrol edebilirler.  

> Ne kadar ileri bir tarihe randevu alabilirim?

Yoğunluğa göre değişkenlik göstermektedir. Web sitemizden sık aralıklarla kontrol sağlayarak, açılan randevularla yakın tarihe randevu alınabilmektedir.

> Pasaport geçerlilik süresi Vize başvurusu için en az ne kadar olmalıdır?

Pasaportunuz, seyahatinizin bitişinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

> Pasaport teslimi nasıl yapılmaktadır?

Pasaportunuzu başvuru esnasında belirttiğiniz şekilde şahsen teslim alabilir ya da kurye hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Teslim saatleri için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

> Pasaportum hazır olduktan sonra kaç gün içerisinde teslim almalıyım?

Pasaportunuzun hazır olduğunu başvuru takip sayfasından kontrol ediniz. Pasaportunuz  teslim için hazır ise, mümkün olan en kısa süre içinde pasaportunuzu teslim almanız gerekmektedir.

> Pasaportumu benim yerime başkası teslim alabilir mi?

Başvuru esnasında, başvuru sahibi tarfından beyan edilen kişi tarafından teslim alınabilir ancak beyan edilen isim dışında bir kişi teslim alacak ise noterden vekaletname vermeniz gerekmektedir.

> Pasaportumu teslim etmeden başvuru yapabilir miyim?

Hayır. Pasaportunuzu, tüm dokümanlarınız ile beraber Başkonsolosluğa iletilebilmemiz için vize başvurunuz esnasında ibraz etmeniz gerekmektedir.

> Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra vizenizde kontrol etmeniz gereken noktalar
> Reşit olmayan (18 yaş altı) başvurular nasıl yapılmalı?

18 yaş altı vize başvuru sahipleri, ebeveyn/yasal vasi ile beraber başvuru yapabilir. Tek başına seyahat durumunda ise Noter tastikli belge istenmektedir. Detaylı bilgi için belgeler sayfasını ziyaret ediniz.

> Ret aldım, sebebi nedir? Ücret iadesi var mı?

Ret sebebi pasaportunuzu teslim aldığınız zaman size verilen ret kağıdında belirtilmektedir. Vize ücreti başvuru değerlendirme süreci için ödenmektedir. İade işleminin bulunmadığı doldurulan başvuru formu aydınlatma metni ve şartlar ve koşullar metninde beyan edilmiştir.  

> TC Uyruğuna sahip olmayan diğer ülke vatandaşları nasıl başvuru yapabilir?

Yabancı vatandaşların Türkiye’de ikamet izinlerinin bulunduğunu kanıtlamaları gerekmektedir. Yunanistan Başkonsolosluğu vize başvurularının değerlendirme işlemini başvuru sahibinin sosyal ve ekonomik durumunu incelenmesi esasını temel alır. Bu amaçla başvuru sahibinin şahsi dokümanlarını talep eder. Geçici olarak öğrenim görmeye gelen öğrencilerden ise ebeveynlerin dokümanlarını talep etmektedir. Bu dokümanların İngilizce veya Yunanca diline noter tasdikli olarak çevrilmiş olması gerekmektedir.

Türkiye dışındaki bazı ülke vatandaşları için vize işlemlerinin proses süresi normal şartlarda 15 iş günüdür. Bu sebeplerle yoğunluklar da göz önünde bulundurularak vize başvurusunun olabildiğince erken yapılması önerilir.

Türk vatandaşı olmayanlar için oturma izni: Türkiye’deki oturum izninin Üye Devletlerin topraklarından planlanan ayrılma tarihinden itibaren en az üç ay sonrasına dek geçerli olması gerekmektedir.

Aşağıda verilen web sitesi adresinden Yunanistan’ın vize uyguladığı ülkeleri görebilirsiniz:

http://www.mfa.gr/en/visas/visas-for-foreigners-traveling-to-greece/countries-requiring-or-not-requiring-visa.html

> Schengen konaklama süresi ve farklı Schengen ülkelerine ziyaret

Schengen Vizesi, Schengen bölgesi dahilinde 90 güne kadar seyahat etme hakkını tanımaktadır. Vize uygulamalarıyla ilgili yetkilerin belirlendiği yönetmeliğe göre, vizenizi seyahat edeceğiniz veya seyahatinizin önemli bir bölümünü geçireceğiniz ülke temsilciliğinden temin etmeniz gerekmektedir. Farklı Schengen ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için en uzun konaklama yapacağınız ülkenin temsilciliğine başvurmalısınız.

Vize sahibi olmanız Üye Devletlerin Avrupa alanına girmek için gerekli olan şartlardan yalnızca birisidir. Tarafınıza vize verilmiş olsa dahi, 2016/399 sayılı AB Tüzüğü'nün (Schengen Sınırlar Yasası) 6/1 maddesinde yer alan hükümleri yerine getirmemeniz ve  girmenize izin verilmemesi halinde, bir tazminata hakkınız olacağı anlamına gelmez. Giriş koşullarının yerine getirilişi üye Devletlerin Avrupa sahasına girişte tekrar kontrol edilecektir.

> Schengen ülkelerinden Toplam konaklama süresi ne kadardır?

Verilen vizede belirtilen kalış süresine göre konaklama yapılabilir. (Bkz. -Sıkça sorulan sorular- Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra vizenizde kontrol etmeniz gereken noktalar)

> Schengen Vizesi Nedir?

Yunanistan, Avrupa Birliğine üye bir ülke olup, Schengen anlaşmasının bir parçasıdır. Bu iki üyelik, Yunanistan'ı ziyaret etmek isteyen yabancı vatandaşların vize gerekliliklerini belirlemektedir

Schengen vizesi, Schengen bölgesindeki bir veya birkaç ülkeyi ( Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Yunanistan, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Polonya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Malta, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan) ziyaret etmek istediğinizde gerekmektedir.

> Seyahat Acenteleri

Seyahat acentelerinin TURSAB tarafından verilen A veya B sınıfı yetkisine sahip olması gerekmektedir.

> Seyahat sağlık sigortamın süresi ne kadar olmalıdır?

Seyahat sağlık sigortanız belgelerini sunduğunuz seyahatin süresi kadar olmalıdır. Sigortanızın daha uzun süreli olması vizenin daha uzun süreli verilmesine neden olmaz ya da kolaylık sağlamaz.

> Seyahat sağlık sigortasının şartları nelerdir?

Teminat limiti en az 30.000 Euro olup, seyahatinizi kapsayan ve Schengen ülkelerinde geçerli, antetli kağıda ıslak imzalı kaşeli veya QR kodlu olmalıdır. Sadece euro teminatlı sigortalar kabul edilebilmektedir.

> Statü (evlenme,boşanma gibi) değişikliğinde yeni adımı soyadımı taşıyan pasaport ile mi başvuru yapmam gerekir

Evlilik, Boşanma sebebi ile soyadı değişikliği olan kişiler, soyadı değişikliğini kanıtlayan ilgili belgeleri sunmak kaydı ile yeni kimlik ve eski soyadı bulunan pasaport ile başvuru yapabilirler.

> Şehir dışına mobil hizmet veriyor musunuz?

Hayır, mobil hizmetimiz hizmet yalnızca İstanbul için geçerlidir.

> TC vatandaşıyım, TC pasaportum var ve Schengene üye olmayan bir ülkeden oturum vizem var Türkiye’den başvuru yapabilir miyim?

Başvurunuzu ikamet ettiğiniz oturum izniniz olan ülkeden yapmalısınız.

> Tek girişli vize ne demektir?

Verilen vize süresi içinde tek sefer Schengen bölgesine giriş hakkınız olduğunu göstermektedir. Tek girişli vize sadece Yunanistan’a giriş yapılabilmektedir.

> Uçak biletim QR kodu olmadığı için bir sorun olur mu?

PNR kodu ve fiyatı belli ise sunulabilir.

> Vip hizmet Vize çıkış sürecini hızlandırıyor mu? Hangi ofislerde var?

VIP Hizmeti, başvuru sürecini hızlandırmaz. Detaylar için ek hizmetler sayfasını ziyaret ediniz.

> Vize başvuru merkezlerinde fotoğraf ve sigorta hizmetiniz var mı?

Tüm vize başvuru merkezlerinde sigorta hizmetimiz vardır.

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Edirne ve Bodrum Vize Başvuru Merkezlerimizde fotoğraf servisimiz bulunmaktadır.

> Vize başvuruları için hazırlanan evrakların geçerlilik süresi nedir?

Alınan belgelerin geçerlilik süresi randevu tarihi itibari ile  5 iş gününü aşmamalıdır.

> Vize başvuruları, planlanan seyahat tarihinden en fazla ne kadar süre önce yapılabilmektedir?

Vize başvuruları, planlanan seyahat tarihinden en fazla 6 ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Örneğin planlanan seyahat tarihiniz 1 Temmuz ise, vize başvuru tarihiniz 1 Ocak’tan önce yapılamaz.

> Vize başvurum reddedilirse, tekrar başvuru yapabilir miyim?

Red alan başvuru sahibinin tekrar başvuru yapması durumunda, dosyasında red nedeninin aksini kanıtlayacak belgeleri de sunması gerekmektedir.

> Vize başvurumu İstanbul veya İzmir Yunanistan Başkonsolosluğuna yapabilir miyim?

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu vize konuları ile ilgili olarak her Salı saat 09:30 ile 13:00 arası ve İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu her Çarşamba 10:00 ile 14:00 arası randevu ile ziyaretçi kabul etmektedir.

> Vize Başvurumu seyahat başlangıç tarihinden ne kadar önce yapmalıyım?

Seyahat başlangıç tarihinden en az 15 gün  öncesinden başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Seyahatinize daha yakın tarihlerde yapılan başvurular için pasaport teslim süresi için  garanti verilmemektedir.

> Vize başvurusu için kimler sponsor olabilir?

Geçimini sağlayan veya bakmakla yükümlü olan kişiler, geçimini sağladığı kişilere sponsor olabilir.

> Vize işlem süresi kaç gündür?

Normal şartlarda Vize başvurunuz 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

> Vize ücreti ve ödeme şekli nedir?

Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan vize ücreti 80 avro ve Kosmos Servis Ücreti 30 Avro’ olup ödeme vize başvurunuzu yaptığınız esnada nakit ve sadece Avro olarak kabul edilmektedir. (Bkz. Vize Ücretleri)

> Vizem varken vize başvurusu yapabilir miyim?

Mevcut vizeniz seyahatinizi kapsıyor ise vize başvurusunda bulunamazsınız. Ancak belirttiğiniz seyahat tarihleri mevcut vizenizi kapsamıyor ise başvuruda bulunabilirsiniz.

> Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde annem babam kardeşlerim çıkmıyor sorun olur mu?

E devletten alınan nüfus kayıt örneğinde ‘Nüfus aile’ seçeneği ile alınan belgede çıkan aile bireyleri başvurunuz için yeterlidir.

> Web sitemizde T.C. kimlik hatası alıyorum sebebi nedir? Başvuru formunun Geçerlilik süresi nedir?

Başvuru formu doldurmadan randevu alınamamaktadır. Önce başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunun geçerlilik süresi 3 aydır. 

> Yapacağım başvuru için randevusuz gelebilir miyim?

Acil bir durum olmadığı sürece randevusuz başvuru alınmamaktadır. Bu nedenle Randevu Bölümünden uygun gün ve saat aralığında ücretsiz olarak randevu alabilirsiniz.

Avrupa Birliği (AB) , AB üyesi ülke vatandaşlarının veya Yunan Vatandaşlarının aile üyeleri randevu almadan vize başvurusunda bulunabilmektedir. 

> Yeni işe girdim maaş bordrom daha 3 aylık değil ne yapmalıyım?

Var ise eski firmaya ait işten çıkış bildirgesi ve maaş bordrosu eklenebilir.

> Yunanistan Schengen vizesi ana Şartları

Ana konaklama yeriniz (en uzun süreyi geçireceğiniz Schengen ülkesi) Yunanistan ise veya; Schengen ülkelerinde kalış süreniz aynı, ancak Yunanistan, Schengen alanına ilk giriş noktanız ise.

> Yunanistan'dan QR kodlu davetiye nasıl alınır ?

Aile ve arkadaş ziyaretleriniz için QR kodlu davetiyenizi, sizi davet eden kişi www.gov.gr üzerinden temin edebilir. 

> Yunanistan'dan vize alıp ilk girişimi farklı bir ülkeden yapabilir miyim?

Schengen kurallarına göre Yunanistan'dan aldığınız vizeyle ilk girişi Yunanistan'dan yapmanız ve en fazla konaklamanın Yunanistan'da olması gerekmektedir.

> Yurda giriş-çıkış ve Protokol belgeleri nereden alınabilir?

Yurda giriş- çıkış belgeleri e-devlet ya da karakoldan ,protokol belgesi E-Devletten alınabilmektedir.