Genel Bilgiler

Kosmos Vize hakkındaki genel bilgilere aşağıdaki alanlardan ulaşabilirsiniz.

Aşağıda belirtilen kategorilerden parmak izi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

 
  • -12 yaşın altındaki çocuklar; (Şahsen gelmesi gerekmemektedir)
  • -Parmak izi alınması fiziksel olarak imkansız olan kişiler. 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Fakat bu imkansızlık durumu geçici ise, başvuru sahibinin bir sonraki başvuruda parmak izi vermesi gerekmektedir.
  • -Ülke ya da hükümet liderleri ve ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, ve üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri muaftır.
  • -Hükümdarlar ve kraliyet ailesinin birinci dereceden üyeleri, üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda muaflardır.
 

Biyometri hakkında bilmeniz gerekenler:

 

Biyometri, gizlilik çerçevesinde; dijital bir parmak tarayıcıyla 10-parmak ile parmak izi taraması yapılan bir işlemdir. Parmak izi verilirken biyometrik dijital fotoğraf da aynı esnada çekilir. Parmak uçlarında herhangi bir şekilde süs (örneğin kına), yıpranma veya başka işaretler bulunmadığından ve yüzde biyometrik veri vermeden önce bulunan yara veya kesiklerin iyileşmiş ya da kaybolmuş olduğundan emin olunuz, Bu tür durumlar uygun parmak taraması veya fotoğraf alınmasını engelleyebilir. Fotoğraf çekiminde, gözlüklerinizin çıkartılması ve dini baş örtülerinin dışında saçlarınızın gözlerinizi kapatmaması veya yüzünüzü, saçınızı veya boynunuzu kapatabilecek şapka ya da şal takmamanız anlamına da gelmektedir Eğer dini sebeplerle başınızı veya boynunuzu kapatan türde eşarplar takıyorsanız yüzünüz, kaşlarınızın üstünden çenenizin altına kadar yanaklarınız da dahil olmak üzere açık kalacak şekilde net görülmesi gerekmektedir. Eğer mümkünse iki kulağınızı da göstermeniz gerekmektedir. Eğer parmak uçlarınız kesik veya hasarlı ise, Vize Başvuru Merkezi'nden rahatsızlığınız iyileştikten sonra randevu almanız önerilir.

 

Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek olan başvuru sahiplerinin, sebeplerini destekleyecek tıbbi bir rapor göstermeleri gerekmektedir.

Son 59 ay içerisinde, herhangi bir Schengen ülkesine parmak izi ( VIS ) verdiyseniz, şahsen başvurmanız gerekmemektedir.

İstanbul, İzmir, Edirne Yunanistan Başkonsoloslukları ve Ankara Yunanistan Büyükelçiliği teknik bir problem oluşması durumunda başvuru sahiplerini tekrar biyometrik verilerin alınması için çağırma hakkını saklı tutar.