COVID-19 Korona virüsünün yayılmasını sınırlamak için ülkeye giriş koşulları

Aşıları ya da önceden hastalık geçirmiş olmaları fark etmeksizin, 19 Aralık 2021 ve sonrasında Yunanistan'a giriş yapan beş (5) yaşından büyük yolculara, Yunanistan’a varışlarından önceki son 72 saat içinde menşe(ya da transit) ülkenin kamu ya da özel laboratuvarlarında yaptıracakları Negatif PCR testi teşhisi konmuş ve teşhis sonucu, kişinin adını pasaportunda yer aldığı şekilde içeren Yunanca, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca veya Rusça tanı sertifikasında belirtilmelidir.

Veya;

Kişiler Yunanistan'a varışlarından önceki son 24 saat içinde menşe (ya da transit) ülkenin kamu ya da özel laboratuvarlarında yapılacak COVID 19 Rapid Test ile Negatif sonuç almış olmalıdır ve teşhis sonucu, kişinin adını pasaportunda yer aldığı şekilde içeren Yunanca, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca veya Rusça tanı sertifikasında belirtilmelidir.

Pandemi sürecinde ziyaretci vizeleri hakkında bilgilendirme.

COVID-19 Ülkeye Giriş Koşulları 

05 Ağustos 2021 

Türkiye'nin daimi sakinleri, 

a) Hava yoluyla ve

b) Karayoluyla, Kastanies(Pazarkule) ve Kipi(İpsala) giriş noktalarından haftada en fazla 1.500 kişi ile sınırlı (kamyon şoförleri hariç) olacak şekilde Yunanistana giriş yapabilir

c) Deniz yoluyla;  gezi tekneleri ile Kavala , Midilli, Sakız Adası, Simi, Kalimnos, Sisam'da Pitagoerios, Limni Adası'ndaki Mirinas, Leros Adası'nın Agia Marina, Patmos Adası'nın Skala limanlarından, ayrıca turistik limanlar olan Kos ve Rodos'tan Yunanistan'a giriş yapabilir.

COVID-19'un yayılmasının sınırlama önlemleri bağlamında daha fazla bilgi ve Yunanistan'a giriş koşulları için lütfen  travel.gov.gr adresini ziyaret edin.

 

Yunanistan'a ziyaret protokolü

Sevgili Ziyaretçi,

 

Sizi Yunanistan'a davet ediyor ve harika ve unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamanızı umuyoruz.

Yunanistan Hükümeti ve Yunanistan Turizm Bakanlığı adına, Yunanistan'da kaldığınız süre boyunca güvende kalmanızı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yaptığımızı size bildirmek isteriz. Sağlığınız bizim mutlak önceliğimizdir.

14 Mayıs'ta Yunanistan sınırlarını güvenli ve ulaşılabilir bir şekilde açtı.

Aşağıdaki paragraflarda, 14 Mayıs itibariyle Yunanistan'a seyahat etmeden önce nasıl hazırlanmanız gerektiğine dair adım adım bir rehber sunuyoruz.

 

Bu yönergeler, sağlığınızın yanı sıra sevdiklerinizin ve size güvenli bir konukseverlik deneyimi sunmaya dahil olan herkesin sağlığının korunmasını sağlamak için uygulanmaktadır:

 

14 Mayıs'tan itibaren Yunanistan'a gelen yolcuların, varıştan en geç 72 saat önce yapılan bir Covid-19 testi için bir test laboratuvarından negatif bir PCR sertifikasına veya varış saatinden önce 48 saatten daha eski olmayan bir negatif antijen (hızlı) sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir..

Bu test, kalkış ülkesindeki epidemiyolojik durumdan bağımsız olarak tüm turistler (12 yaşından büyük çocuklar dahil) için zorunludur.

 

Aşılarını tamamlamış (yani, gerekli dozlara bağlı olarak son aşılamanın üzerinden 14 gün geçmiş) ve aşı sertifikasına sahip tüm yolcular için negatif test kanıtı gerekli değildir.

Kabul edilebilir aşılar şunlardır: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca/Oxford, Novavax, Johnson + Johnson/Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

 Yolcunun son 30 ila 180 gün içinde COVID-19 testi pozitif çıktıysa, PCR testinin negatif olduğuna dair kanıt gerekli değildir. Bu, pozitif bir PCR moleküler veya yetkili bir laboratuvar tarafından gerçekleştirilen bir antijen testi sonucu veya sahibinin SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonu ile pozitif test edildiğini doğrulayan bir tıbbi sertifika sunarak kanıtlanabilir. Sertifika, ilk pozitif COVID-19 testinin yapıldığı günden 30 gün sonra verilir ve ondan sonraki 180 gün boyunca geçerlidir.

Sahip oldukları sertifikaya bakılmaksızın Yunanistan'a gelen her yolcu rastgele sağlık taramasından geçebilir. Seçilirseniz, taramanın zorunlu olduğunu lütfen unutmayın. Reddetme durumunda, yetkililer ülkeye girişi reddetme hakkını saklı tutar. Seçim, 2020 yazında da kullanılan hedefli bir örnekleme sistemi “EVA” aracılığıyla yapılır.

 

Önemli açıklama: Turistlerin Yunanistan'a girişi aşıya tabi değildir. Bir aşı sertifikasının sunulması, varışta prosedürleri büyük ölçüde kolaylaştırır. Bununla birlikte, hiçbir durumda bir aşı veya antikor sertifikası "pasaport" olarak kabul edilmez.

 

Yukarıda belirtilen koşullar altında, sonradan izole  şartı olmaksızın girişe izin verilen ülkeler şunlardır: EU ++ (Andorra, İzlanda, Lichtenstein, Norveç, İsviçre, San Marino, Vatikan, Monako Prensliği), ABD, Birleşik Krallık, Arnavutluk, Ermenistan, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Brunei, Kanada, Çin, İsrail, Japonya, Ürdün, Kosova * (Bu atama, statüye ilişkin pozisyonlara halel getirmez ve UNSCR 1244 ile uyumludur. /1999 ve Kosova'nın bağımsızlık ilanına ilişkin UAD Görüşü), Kuveyt, Lübnan, Moldova, Karadağ, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Katar, Rusya Federasyonu *, Suudi Arabistan, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, BAE, Ukrayna, 05.08.2021 itibarıyla Türkiye.

 

AB üyesi olmayan vatandaşların Yunanistan'a doğrudan uçuşları seçmeleri şiddetle tavsiye edilir. Diğer her durumda, yolcular duraklama ülkesi gerekliliklerine uymalıdır.

Yolcuların tüm uluslararası havaalanları ve tüm limanlardan ülkeye girişine izin verilir.

Yolcuların kara sınırlarından Promachonas, Ormenio, Evzonoi, Nymfaia, Niki, Doirani, Kristallopigi, Kipi, Kakavia, Kastanies ve Exohi giriş kapılarından 24 saat esasına göre giriş yapmalarına izin verilmektedir.

Deniz yoluyla, gezi tekneleri ile Kavala , Midilli, Sakız Adası, Sisam'da Pitagoerios, Limni Adası'ndaki Mirinas, Leros Adası'nın Agia Marina, Simi, Kalimnos, Patmos Adası'nın Skala limanlarından, ayrıca turistik limanlar olan Kos ve da Rodos'tan Yunanistan'a giriş yapılabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİLER İÇİN GEREKLİLİKLER

Varıştan önce:

- Turistler Yunanistan'a gelmeden önce Yolcu Bulucu Formunu (PLF) doldurmalıdır. PLF formu örneği için tıklayınız, Daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Kalkıştan önce, tüm yolcular sağlık durumlarına ilişkin kabul edilebilir bir sertifika formu taşıdıklarından emin olmalıdır. Kabul edilebilir belgeler şunları içerir:

Bir laboratuvardan negatif PCR moleküler test sonucu; test girişten 72 saat öncesine kadar yapılmalıdır.

Bir laboratuvardan negatif antijen (hızlı) testi sonucu; test girişten 48 saat öncesine kadar yapılmalıdır.

Yetkili bir makam tarafından verilen bir aşı sertifikası.

Bir kamu otoritesi veya sertifikalı bir laboratuvar tarafından verilen SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonundan kurtulma sertifikası. Sertifika, ilk pozitif COVID-19 testinin yapıldığı günden 30 gün sonra verilir ve ondan sonraki 180 gün boyunca geçerlidir.

Ziyaretçinin son 30 ila 180 gün içinde COVID-19 ile pozitif test edildiğinin kanıtı. Bu, pozitif bir PCR moleküler veya yetkili bir laboratuvar tarafından gerçekleştirilen bir antijen testi sonucu veya sahibinin SARS-CoV-2 virüs enfeksiyonu ile pozitif test edildiğini doğrulayan bir tıbbi sertifika sunarak kanıtlanabilir.

Tüm sertifikalar kritik bilgileri (yani doz sayısı ve ilgili tarihleri) İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça olarak içermeli ve kişinin tam adı pasaporttaki veya tanınmış herhangi bir seyahat belgesindeki adla eşleşmelidir.

Varışta Yunanistan'a gelen yolcular aşağıdakilere tabidir:

 “EVA” sistemine dayalı olarak hedeflenmiş bir örnekleme sisteminden seçilen seçilmiş bireyler için giriş kapılarında RAPID antijen testlerinin örneklenmesi.

Örnekleme testinin ardından SARS-Cov-2 için test pozitif sonuçlanırsa, zorunlu izolasyon. Bu durumda, ziyaretçiler ve seyahat arkadaşları, ilk teşhisi doğrulamak için daha fazla PCR testine tabi tutulacakları karantina otellerinde ağırlanır. Misafirler en fazla 10 gün süreyle tenha otellerde kalacaklardır. Karantina otellerinde konaklama masrafları Yunan devleti tarafından karşılanır.

Seyahat sırasında ve Yunanistan'da kaldığınız süre boyunca sağlık protokollerine uymak, hepimizin güvende kalmasını ve normale dönmesini sağlayacak kilit faktördür.

Anlayışınız için teşekkür eder, oluşabilecek ek rahatsızlıklardan dolayı şimdiden özür dileriz.

İşbirliğiniz ve tatiliniz için ülkemizi tercih ettiğiniz için en içten teşekkürlerimizi sunarız.

Sizi Yunanistan'a bekliyoruz

COVID19 PANDEMİ - (ÇALIŞMA SAATLERİ)

  • SEYAHAT TARİHLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME 

 

Seyahat başlangıç tarihleri için lütfen Çağrı Merkezimize danışın.

Vize almış ve vize başlangıç tarihi 18 Mart 2020 olan ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle seyahatlerini kaybetmiş ve vizelerinin değiştirilmesini isteyenler, vizelerini ve gelecekteki seyahat planlarının bir kanıtını e-posta ile Yunanistan Başkonsolosluğu’na göndererek doğrudan iletişime geçmelidirler.

 

 

  • OFİS ÇALIŞMA SAATLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

 

Merkez Ofis Harbiye, Istanbul:

Başvuru Teslim:  Hafta içi her gün 08:00 – 16:00

Pasaport Teslim Alma:  Hafta içi her gün 08:00 – 17:00

 

Bursa Ofis:

Başvuru Teslim:  Hafta içi her gün 08:00 – 16:00

Pasaport Teslim Alma:  Hafta içi her gün 08:00 – 17:00

 

 

Trabzon Ofis:

Başvuru Teslim:  Pazartesi ve Çarşamba 08:00 – 16:00

Pasaport Teslim Alma:  Pazartesi ve Çarşamba 08:00 – 17:00

 

 

İzmir Ofis:

Başvuru Teslim:  Hafta içi her gün 08:00 – 16:00

Pasaport Teslim Alma:  Hafta içi her gün 08:00 – 17:00

 

Antalya, Ayvalık, Bodrum, Kuşadası ve Marmaris Ofislerimiz:

Başvuru Teslim:  Hafta içi her gün 09:00 – 16:00

Pasaport Teslim Alma:  Hafta içi her gün 09:00 – 17:00

 

Çeşme ofisimiz: 

Başvuru Teslim:  Pazartesi ve Salı 09:00 – 16:00

Pasaport Teslim Alma:  Pazartesi ve Salı 09:00 – 17:00

 

Ankara Ofis:

Başvuru Teslim:  Hafta içi her gün 09:00 – 16:00

Pasaport Teslim Alma:  Hafta içi her gün 09:00 – 17:00

 

Gaziantep Ofis:

Başvuru Teslim:  Hafta içi her gün 09:00 – 16:00

Pasaport Teslim Alma:  Hafta içi her gün 09:00 – 17:00

 

 

Çağrı Merkezi:

 

Hafta için her gün  08:00 ile  17:00 saatleri arası hizmet vermektedir.

Kosmos Vize Başvuru Merkezi Çalışma Protokolü

Kosmos Vize Başvuru Merkezi Çalışma Protokolü

Pandemi sürecinde tedbir amaçlı olarak 30.11.2020 Pazartesi gününden itibaren, ofisimize gelen tüm müşterilerimizden HES kodu istenecektir.

Müşterilerimizin maske ile ofisimizi ziyaret etmeleri zorunludur.

 

Hijyen Önlemleri:

Çalışanlar için: Sosyal mesafe, vardiyalı çalışma sistemi, koruyucu ekipman ( eldiven, maske, siperlik, dezenfektan vb.)

Başvuru yapacaklar için: Sosyal mesafeye saygı, maske kullanma zorunluluğu, dezenfektan kullanımı vb.

Randevu ile başvuru yapma zorunluluğu.

Fiziksel temasın mümkün olduğunca kısıtlanması.

Birebir iletişim ve görüşme içermeyen başvuru yöntemlerinin geliştirilmesi.

Parmak izi işleminin 59 ayda bir alınması kuralının kati suretle uygulanması.

Kamuya Açık Bilgi;

Vatandaşların yeni sağlık önlemleri ve başvuruların kabul protokolleri hakkında zamanında bilgilendirilmesinin sağlanması.

Schengen vizesi sahiplerinin, ( pasaport tesliminde bilgilendirme broşürü verilecektir) AB sınırları içinde geçerli olabilecek kısıtlamalardan, milliyeti fark etmeksizin hariç tutulamayacağı konusunda bilgilendirilmesi. (Örn. Test pozitif çıktığı zaman karantinaya almak gibi).

15.06.2020 tarihinde AB ‘’EU re-open’’ resmi web sayfasında (https://reopen.europa.eu/en) seyahat edecek kişilerin seyahat öncesinde faydalanabilecekleri, ulusal ve bölgesel bilgi merkezleri hakkında bilgiler olan, COVID-19 Pandemisi süresinde alınan ve uygulanan önlemler içeren, ayrıca olası bir COVID-19 belirtisi olan kişilerin hangi birimler ile iletişime geçeceklerini içeren bilgiler paylaşacaktır.

Covid-19 ile ilgili seyahat kısıtlamaları hakkında önemli uyarı

Covid-19 yayılımını önlemek amacıyla, önlemlerin bir parçası olarak birbirinden ayrı Schengen eyaletleri, bu eyaletler arasındaki belirlenmiş dış sınırlar da dahil olmak üzere, seyahat kısıtlamaları getirmiştir.

AB içinde ve dışında epidemiyolojik durumun gelişmesine bağlı olarak, seyahat kısıtlamaları hafifletilebilir veya yeniden tanıtılabilir.

Tüm seyahat edecek kişiler, seyahate başlamadan önce seyahat kısıtlamalarını doğrulamaktan sorumludur.

Schengen vizesi sahipleri, otomatik olarak Schengen alanına girme hakkına sahip olmamakla beraber yürürlükteki seyahat kısıtlamalarına uymakla yükümlüdürler.

Daha fazla bilgi için: https://reopen.europa.eu/en

Kosmos Vize Hizmetleri Limited Şirketi Ziyaretçilerine İlişkin KVKK Aydınlatma Metni

Bu aydınlatma metni, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 10. maddesi ile Aydınlatma Yükümlülüğünün Yerine Getirilmesinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ kapsamında veri sorumlusu sıfatıyla, Kosmos Vize Hizmetleri Limited Şirketi tarafından hazırlanmıştır.

 

Misafir olarak Kurumumuz binalarına gelen kişilerin isim ve soyadları elde edilirken ya da Şirket nezdinde asılan ya da internet sitesinde yer alan metinler aracılığıyla söz konusu kişisel veri sahipleri bu kapsamda aydınlatılmaktadırlar. Misafir giriş-çıkış takibi yapılması amacıyla elde edilen veriler yalnızca bu amaçla işlenmekte, ve ilgili kişisel veriler fiziki ortamda veri kayıt sistemine kaydedilmektedir.

 

Hizmet binamız içerisindeki güvenlik kamerası vasıtasıyla ve bina güvenliğinin sağlanması amacıyla görüntü kaydı yapılmakta ve kayıt işlemi Genel Müdürlük tarafından denetlenmektedir.

 

Bu çerçevede elde edilen kayıtlara yalnızca sınırlı sayıda Şirket çalışanının erişimi bulunmaktadır. Bahsi geçen kayıtlara erişimi olan Şirket çalışanları bu kayıtları yalnızca yetkili kamu kurum ve kuruluşundan gelen talep veya denetim süreçlerinde kullanmak üzere erişmekte ve hukuken yetkili olan kişilerle paylaşmaktadır. Kayıtlara erişimi olan sınırlı sayıda kişi gizlilik taahhütnamesi ile eriştiği verilerin gizliliğini koruyacağını beyan etmektedir.

 

Söz konusu kişisel veriler, Kanunun 5. maddesinde yer alan “veri sorumlusunun hukuki yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için zorunlu olması” ve “ilgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla, veri sorumlusunun meşru menfaatleri için veri işlenmesinin zorunlu olması” hukuki sebebine dayanarak otomatik yolla işlenmektedir.

Söz konusu kişisel veriler hukuki uyuşmazlıkların giderilmesi veya ilgili mevzuatı gereği talep halinde adli makamlar veya ilgili kolluk kuvvetlerine aktarılabilecektir.

Kanunun ilgili kişinin haklarını düzenleyen 11. maddesi kapsamındaki taleplerinizi, “Veri Sorumlusuna Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Tebliğe” göre İstanbul Merkez Ofis adresimize bizzat elden iletebilir,  noter kanalıyla ulaştırabilirsiniz.

ÖNEMLİ DUYURU. MAĞDUR OLMAYINIZ.

Sayın Başvuru Sahipleri,

 

Yunanistan Vize Başvuru Merkezi adı altında bir kısım yetkisiz websayfaları/acentelerin yüksek ücretler talep ederek Yunanistan için Vize Başvurusu aldıkları yönünde şirketimize müracaatlar olmuş ve bunun ardından yapılan incelemede başvuru sahiplerinin yanıltılarak mağduriyetlerine sebebiyet verildiği anlaşılmıştır.

 

 

Yunanistan için vize başvurusunda bulunacaklara önemle bildirmek isteriz ki İstanbul’da Yunanistan Vize işlemlerinde tek yetkili kurum olan Kosmos Vize Hizmetleri herhangi bir ön ödeme kabul etmemekte, ödemeler başvuru anında elden alınmaktadır.

 

 

Ayrıca başvuru formu, gerekli evrak listesi gibi bilgilere sitemizden rahatlıkla ulaşabilir, randevularınızı sadece 0212 2961000 numaralı telefon veya http://www.kosmosvize.com.tr web sayfamız üzerinden kolaylıkla alabilirsiniz.

 

 

Herhangi bir şekilde mağduriyet yaşanmaması adına yukarıda yazılı duyuru ve ikazların dikkate alınmasını rica eder, aksi halde yetkisiz kişilerin yaptıkları işlemlerden Kosmos Vize Hizmetlerinin sorumlu olmayacağını önemle bildiririz.

 

 

Saygılarımızla

 

 

 

Kosmos Vize Hizmetleri Yönetimi