Aşağıda belirtilen kategorilerden parmak izi alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

 
  • • a. 12 yaşın altındaki çocuklar; (Şahsen gelmesi gerekmemektedir)
  • • b. Parmak izi alınması fiziksel olarak imkansız olan kişiler. 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın parmak izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Fakat bu imkansızlık durumu geçici ise, başvuru sahibinin bir sonraki başvuruda parmak izi vermesi gerekmektedir.
  • • c. Ülke ya da hükümet liderleri ve ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, ve üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri muaftır.
  • • d. Hükümdarlar ve kraliyet ailesinin birinci dereceden üyeleri, üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettikleri zamanlarda muaflardır.
 

Biyometri hakkında bilmeniz gerekenler:

 

Biyometri, gizlilik çerçevesinde; dijital bir parmak tarayıcıyla 10-parmak ile parmak izi taraması yapılan bir işlemdir. Parmak izi verilirken biyometrik dijital fotoğraf da aynı esnada çekilir. Parmak uçlarında herhangi bir şekilde süs (örneğin kına), yıpranma veya başka işaretler bulunmadığından ve yüzde biyometrik veri vermeden önce bulunan yara veya kesiklerin iyileşmiş ya da kaybolmuş olduğundan emin olunuz, Bu tür durumlar uygun parmak taraması veya fotoğraf alınmasını engelleyebilir. Fotoğraf çekiminde, gözlüklerinizin çıkartılması ve dini baş örtülerinin dışında saçlarınızın gözlerinizi kapatmaması veya yüzünüzü, saçınızı veya boynunuzu kapatabilecek şapka ya da şal takmamanız anlamına da gelmektedir Eğer dini sebeplerle başınızı veya boynunuzu kapatan türde eşarplar takıyorsanız yüzünüz, kaşlarınızın üstünden çenenizin altına kadar yanaklarınız da dahil olmak üzere açık kalacak şekilde net görülmesi gerekmektedir. Eğer mümkünse iki kulağınızı da göstermeniz gerekmektedir. Eğer parmak uçlarınız kesik veya hasarlı ise, Vize Başvuru Merkezi'nden rahatsızlığınız iyileştikten sonra randevu almanız önerilir.

 

Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek olan başvuru sahiplerinin, sebeplerini destekleyecek tıbbi bir rapor göstermeleri gerekmektedir.

Son 59 ay içerisinde, herhangi bir Schengen ülkesine parmak izi ( VIS ) verdiyseniz, şahsen başvurmanız gerekmemektedir.

İstanbul, İzmir, Edirne Yunanistan Başkonsoloslukları ve Ankara Yunanistan Büyükelçiliği teknik bir problem oluşması durumunda başvuru sahiplerini tekrar biyometrik verilerin alınması için çağırma hakkını saklı tutar.

SIKÇA SORULAN SORULAR – Vize Bilgi Sistemi (VIS)

 

> Biyometri nedir ve nasıl alınır?

Başvuru formunuz ile birlikte Vize Merkezimizi ziyaretiniz esnasında parmak izinizin alınacağı ve dijital fotoğrafınızın çekileceği basit ve gizlilik içerisinde yapılacak olan bir işlemdir.

> Kimler biyometri için başvurmalıdır?

Avrupa Ekonomik Bölgesi dışından Schengen ülkelerini ziyaret edecek olan tüm yabancı vatandaşların başvurması gerekmektedir.

> Neden biyometri vermek zorundayım?

Biyometri vermek başvuru sahiplerinin kimliklerini korumaya yardımcı olur. Kişilerin kimliklerini ve seyahat durumlarını kanıtlamasını kolaylaştırır. Schengen ülkelerinin kişilerin göçü kötüye kullanmalarını ve kimlik sahtekarlığını engellemesini sağlar. Biyometri (VIS) yönetmeliğine bu linkten ulaşabilirsiniz. http://ec.europa.eu/home-affairs/what-we-do/policies/borders-and-visas/visa-information-system_en

> Biyometrik Bilgilerimi nereden verebilirim?

Biyometrik bilgilerinizi Vize Başvuru Merkezimizde başvurunuzu yaptıktan hemen sonra verebilirsiniz. Daha fazla bilgi için 0850 4742021 numaralı çağrı merkezimizi arayın.

> Biyometrik bilgilerim nasıl alınacak?

Başvurunuzu yaptıktan sonra, önce dijital fotoğrafınız çekilir sonra parmak iziniz alınır. Herhangi bir mürekkep kullanılmaz. Başvuru sahiplerinin bilgilerini ve gizliliğini sağlamak amacı ile biyometrik veriler başvuru yapılan gişelerden ayrı olarak biyometrik odalarında her bir başvuru tek olarak alınır.

> Biyometrik işlem ne kadar sürer?

Biyometri alımı 10 dakika kadar süren bir işlemdir. Verilerinizi kontrol ederken kısa süreli bir bekleme yapılması gerekebilir.

> Tıbbi veya fiziksel sebeplerle özel yardıma ihtiyaç duyan başvuru sahipleri için nasıl bir uygulama yapılacak?

Böyle özel durumlar için başvuru sahibi Vize Merkezimizi bir refakatçi ile ziyaret edebilir refakatçi yardımı ile biyometrik işlemleri tamamlanır. Başvuru sahibi biyometrik veri veremeyecek durumda ise sebebini içeren bir dilekçe veya başka bir belge getirmeli ve başvuru ile birlikte teslim etmelidir. Uygun kanıtlayıcı belgeler tedaviyi yürüten sağlık görevlisi tarafından imzalanmış bir dilekçe olabilir, Genel Tıbbi Konsey üyesi bir doktorun özel durum hakkında detay vermesi ve gerekli yardımları ve sebeplerini açıklaması gerekmektedir.

> Biyometri vermeyi reddedersem ne olur?

Başvuru sahibi biyometrik bilgilerini verme niyetinde değil ise başvurusu işleme alınamayacaktır.

> 12 yaşından küçük çocukların vize başvurusu esnasında vize başvuru merkezinde şahsen olmaları gerekli midir?

Hayır.

> 12-18 yaş arası çocuklar onlara eşlik eden bir yetişkin olmadan parmak izi verebilir mi?

Hayır, 12-18 yaş grubundaki çocuklar bir ebeveyn veya yasal vasisi ile beraber vize başvuru merkezinde parmak izi verebilirler.

> Türk Makamlarında  veya Schengen ülkeleri dışındaki ülkelerde verdiğim parmak izi geçerli mi?

Pasaport işlemleri için yetkili Türk makamlarına veya Schengen ülkeleri dışındaki ülkelerde verilen dijital parmak izleri, vize işlemlerinde geçersizdir.

> Evlilik ya da boşanma nedeniyle tekrar biyometri vermeli miyim?

Meydana gelen soyadı değişikliğinde yeniden biyometri vermek gerekmektedir.

> Yabancı ülke vatandaşıyım ve daha önce başka ülkede bulunan Schengen ülkesi misyonunda biyometri verdim tekrar parmak izi vermem gerekir mi?

Evet Yunanistan’a yapılacak olan başvuru için yabancı ülke vatandaşlarının daha önce başka ülkede Schengen misyonunda parmak izi vermiş olsa dahi tekrar biyometrik vermeleri önerilmektedir.

> Vize Başvurum reddedildi. Bir sonraki başvurumda verdiğim biyometri geçerli mi?

Vizeniz reddedildi ise tekrardan parmak izi vermeniz gerekmektedir.